Užduoti naują klausimą politikui

Aiste

Klausimas skirtas: Darius Valkauskas

Skurdo rizikos lygis didėja (2017 m.-23%), tuo tarpu pašalpos gavėjų skaičius mažėja (2018 m.-2,6%). Vis mažiau skurstančių gauna piniginę paramą. Pastaraisiais metais stebimi milžiniški lėšų sutaupymai, skirstant paramą. Kam skirtumėte prioritetą, paskirstant sutaupytas lėšas, o gal laikotės pozicijos, kad iš viso negalima šioje srityje taupyti?

Klausimas užduodamas Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vardu, Jūsų atsakymas bus viešinamas Tinklo facebook paskyroje bei puslapyje.

Atsakymas

Darius Valkauskas

Laba diena,
Pašalpų gavėjų skaičius manau sumažėjo dėl sugriežtintų reikalavimų pašalpos gavėjams ir , kad pačios savivaldybės galėjo įsijungti į patikrinimų ar teisėtai gaunamos pašalpos. Pasirodo, kad tokių asmenų visoje Lietuvoje ir tame tarpe Širvintų savivaldybėje buvo ne vienas kurie naudojosi teisinėmis spragomis ir gavo pašalpas.
Jokiu būdu negalima mažinti lėšų kurios skiriamos skurdo rizikos lygiui mažinti, manyčiau jas reiktų tik didinti nes iki šiol numatytos priemonės sunkiai mažino tokių žmonių kiekį. Prioritetą vis dėl to skirčiau švietimui, tai ilgalaikė investicija į ateitį, kad nuo darželio pradėtume ugdyti savimi pasitikinčias asmenybes, kad savivaldybės ugdymo įstaigos paruoštų jaunus žmones turinčius socialinių įgūdžių, kad kuo mažiau turėtume neišsilavinusių žmonių kurie negali surasti darbo ir t.t. Priemonių yra ir daugiau tai ir nevyriausybinių organizacijų įtraukimas (galimi konsultantai, padėjėjai kurie aktyviau dalyvaujantys galėtų padėti spręsti ir darbo paieškose, kad ir problemos sprendimų pagalbininko vaidmenyje suteiktų žmonėms didesnį pasitikėjimą savimi, kas yra labai svarbu nevilties apimtiems vaduojantis iš skurdo gniaužtų). Reikia nepamiršti, kad didžioji dalis priemonių priklauso nuo valstybės kokią teisinę bazę turime, kai nesudaromos sąlygos gaunantiems pašalpas žmonėms susiradus darbą gauti ir atlyginimą su pašalpa vienu metu, ar turintiems skolų išieškomos neadekvačiai didelės sumos ir dar daug kitų absurdiškų taisyklių, kurios nepadeda išsivaduoti iš skurdo.
Mano manymu, kad savivaldybėje turėtų būti patvirtinta aiški strategija, kaip su turimais resursais vykdysime nustatytus tikslus sumažinti skurdo lygį.