Užduoti naują klausimą politikui

Aiste

Klausimas skirtas: Edgaras Pilypaitis

Skurdo rizikos lygis didėja (2017 m.-23%), tuo tarpu pašalpos gavėjų skaičius mažėja (2018 m.-2,6%). Vis mažiau skurstančių gauna piniginę paramą. Pastaraisiais metais stebimi milžiniški lėšų sutaupymai, skirstant paramą. Kam skirtumėte prioritetą, paskirstant sutaupytas lėšas, o gal laikotės pozicijos, kad iš viso negalima šioje srityje taupyti?

Klausimas užduodamas Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vardu, Jūsų atsakymas bus viešinamas Tinklo facebook paskyroje bei puslapyje.

Atsakymas

Edgaras Pilypaitis

Ši problema yra labai kompleksiška, todėl trumpo ir tiesaus atsakymo nėra. Pirmiausia - visi turėtume taip dirbti, kad skurdo problemos nebūtų apskritai. Parama turėtų būti tik tiems, kurie tikrai patys negali savim pasirūpinti. Beatodairiškai teikiant pašalpas buvo susidariusi tikrai grėsminga padėtis, kai žmonėms nebuvo paskatos dirbti, nes nedirbdamas gali gauti beveik tą patį, ką ir dirbdamas. Sukūrus sistemą, kai pašalpos skiriamos tik praėjusiems vietinės komisijos filtrą ir atsiradus prievolei darbingiems žmonėms už pašalpas atidirbti visuomenei naudingų darbų, pradėjo aiškėti tikrosios priežastys ir kartais net nelegalaus darbo ir mokesčių slėpimo atvejai.
Tačiau skurdas ištinka ne tik tinginius, bet ir gausesnes šeimas, jose esant tik vienam duondaviui, arba kad ir abiems tėvams dirbant išdalintos pajamos visiems šeimos nariams tampa labai menkos. Čia reikėtų lankstumo paramos pinigus nukreipiant šeimoms, kuriose yra trys ir daugiau vaikų arba į socialinių stipendijų skyrimą, kuomet gabūs, tačiau neturtingi studentai negali sulaukti reikiamos paramos iš savo šeimos. Matau proveržį bendraujant su vietos socialiniais darbuotojais sutaupytus paramos pinigus nukreipti būtent toms šeimoms, kurios tvarkingos, stengiasi dėl savo vaikų. Tačiau negalima pamiršti ir tų vaikų, kurie gyvena žemesnius socialinius įgūdžius ar poreikius turinčiose šeimose. Čia reiktų pasvarstyti apie paramą natūra, vasaros stovyklų organizavimą, nes tokio socialinio sluoksnio vaikai dažnai būna tiesiog izoliuoti nuo kitokio gyvenimo suvokimo ir realios pajautos.
Dar viena sfera - pagalba nebegalintiems savim pasirūpinti senyvais, ligotais ir vienišais žmonėmis. Sutaupytomis lėšomis būtų tikslinga plėsti pagalbos į namus tinklą, nes ne visi žmonės yra pasiryžę palikti savo namus ir keltis į instituciją, bet kokybiškai gyventi vieni jau nebepajėgia.