Apie iniciatyvą

Politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“ po rinkimų tęsi išrinktų Seimo narių veiklos stebėseną. Šiuo tikslu didžiuosiuose ir mažuosiuose Lietuvos miestuose susibūrė vietos grupės, kurios skatina jaunimo domėjimąsi rinkimais ir jų tiesioginį bendravimą su kandidatais. Grupės veikia Kaune, Rokiškyje, Jonavoje, Šilalėje, Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Palangoje, Panevėžyje, Utenoje, Skuode, Plungėje, Alytuje, Tauragėje, Kelmėje, Mažeikiuose, Kuršėnuose, Garliavoje, Švenčionėliuose, Šilutėje, Biržuose, Raseiniuose, Telšiuose, Kupiškyje ir Pasvalyje. Savanoriai prieš rinkimus organizavo 35 debatus skirtingose Lietuvos vienmandatėse apygardose, skleidžia informaciją apie pasirengimą rinkimams ir jų įrankius, kviečia klausimą kandidatui tiesiogiai užduoti www.zinaukarenku.lt.

„Žinau, ką renku“ – tai Lietuvos jaunimo iniciatyva, siekianti užtikrinti skaidrią politiką ir raštingą rinkėjo pasirinkimą. Ši idėja kilo tarp jau dešimtmetį vykdomos Mokomojo Europos Parlamento (MEP) veiklos dalyvių, sutelkdama aktyvius 16-29 metų amžiaus jaunuolius ir paskatindama juos veikti viešajame gyvenime. Tuo tikslu 2014 metais buvo sukurta virtuali Europos Parlamento ir Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų stebėsenos platforma, kuri veikė ir 2015 m. savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, o dabar kviečia rinkėjus užduoti klausimus ir domėtis kandidatais 2016 m. Seimo rinkimuose.

Politikos stebėsenos tinklo dalyviai – gimnazistai, aukštosiose mokyklose studijuojantys ir įvairiose organizacijose bei įmonėse dirbantys jaunuoliai, įsitikinę, kad Lietuvoje stinga tiesioginių bendravimo ir bendradarbiavimo įrankių tarp visuomenės ir valdžios, sukūrė politikos stebėsenos platformą, kuria siekiama stiprinti politikų atskaitomybę ir jų dialogą su piliečiais. Nepaisant asmeninių pažiūrų ir įsitikinimų, visi iniciatyvos savanoriai pasirašo nešališkumo deklaracijas, kuriomis įsipareigoja vyldydami iniciatyvos veiklą (t.y. organizuodami debatus, susitikimus su politikais ir administruodami internetinę platformą) būti nešališki ir nepropaguoti nei vienos politinės partijos ar konkretaus kandidato.

2015 metais jaunimo politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“ stebėjo pirmuosius Lietuvoje tiesioginius merų rinkimus. Stebėsenos tikslas – skatinti politikų atskaitingumą rinkėjams ir supažindinti rinkėjus su kandidatų programomis bei pažadais, tokiu būdu skatinant sąmoningą ir apgalvotą politikų pasirinkimą. Priešrinkiminiu laikotarpiu, vasario-kovo mėn., Lietuvos gyventojai galėjo tiesiogiai bendrauti su politikais organizuotuose debatuose gyvai ir virtualiai internetinėje platformoje adresu www.zinaukarenku.lt. Iniciatyvinės grupės nariai surengė penkiolika debatų tarp kandidatų į merus, kurie vyko ne tik didžiuosiuose miestuose tokiuose, kaip Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys ir Alytus, bet ir mažesniuose miestuose ir miesteliuose tokiuose, kaip Telšiai, Palanga, Druskininkai, Biržai, Šilutė, Ariogala (Raseinių raj.). Debatų metu kiekvienas kandidatas įvardijo tris svarbiausius pažadus, kuriuos įgyvendins, jei bus išrinktas. Šie pažadai užfiksuoti audio, video ar rašytinėje medžiagoje, kuri naudojama porinkiminėje stebėsenoje. 

Stebėsenos metu tinklas bendradarbiauja su Vyriausiąja rinkimų komisija, visomis parlamentinėmis politinėmis partijomis, visuomeniniais komitetais, jaunimo ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, nacionalinės ir vietos žiniasklaidos priemonėmis. Iniciatyvos veiklą 2016 m. remia Erasmus+.

Iniciatyvinės grupės nariai

Aušrinė DiržinskaitėVilnius Džordana ŠiaudvytytėVilnius Gintvilė BagdonavičiūtėVilnius Greta ŠadauskytėVilnius Greta ŠilinskaitėŠiauliai Guoda VaitiekutėVilnius Ieva MartinkutėVilnius Indrė ŽebrauskaitėVilnius Joris Mykolas BalčiusPalanga Justė GlinskytėPanevėžys Justas MeškysTelšiai Laura ŠvelnytėKaunas Rokas BėliakasBiržai Rokas BudrauskasKaunas Sandra KlevinskaitėKaunas Stanislovas KujalisKlaipėda Agnė VenckutėKlaipėda Selestina VaičiūnaitėPanevėžys Tomas BartulevičiusVilnius Ugnius JakubelskasBiržai Augustas AleknaPanevėžys Neda ŽutautaitėSkuodas Emilija GabnytėPanevėžys Teodoras Mindaugas RamanauskasPanevėžys Leonid LipajevPanevėžys Otilija TolušytėPanevėžys Teresė ŠkutaitėPanevėžys Agnė GriniūtėPasvalys Agota BogdzevičiūtėVilnius Greta ŠaduikytėVilnius Augustas ŽvirblisUtena Augustė SaladytėKaunas Karolis RėvutasKuršėnai Danielius KaminskiVilnius Gabrielė GalinytėAlytus Kornelija UkolovaitėKlaipėda Patricija GlovackaitėVilnius Rusnė MarmaitėKaunas Eglė PetrošiūtėŠilutė Karolina MadatovaKaunas Jokūbas LukošiūnasRokiškis Paulius GrigoravičiusJonava Karolina RadzevičiūtėŠilalė Gabrielė Sofija AugaitėKlaipėda Ernestas LukoševičiusŠiauliai Gvidas GrigaliūnasŠiauliai Kotryna ŠlivinskaitėŠiauliai Gustė JuškaitėUtena Laura VėžytėUtena Agnė JasaitytėUtena Žygimantas ParkauskasPlungė Berta AleškevičiūtėAlytus Kotryna KaryznaitėKelmė Gytis BagdonavičiusGarliava Vytautė RukšėnaitėŠvenčionėliai Mantas BenkunskasŠilutė Austėja BendžiūtėŠilutė Greta JurgutytėŠilutė Ugnė Agota JuozapavičiūtėPasvalys Evelina BaranauskaitėMažeikiai Brigita KazlauskaitėVilnius Austėja SokolovaitėVilnius Emilija GailiūtėTelšiai Gabija MiliūtėTelšiai Gabija SabeckytėTelšiai Julijonas ŠileikaTelšiai Paulina GarbinčiūtėTelšiai Regina KlingerytėTelšiai Vygantas Karolis ValmaKupiškis

Iniciatyvą įgyvendina